Co musisz wiedzieć o chorobie stwardnienia rozsianego

zmiany charakteryzują się złogami immunoglobulin G i M razem z produktami aktywacji dopełniacza wokół pogrubionych, hialinowanych naczyń krwionośnych. Rozmieszczenie tych złogów przypomina rozmieszczenie białka akwaporyny 4 w zdro

Co musisz wiedzieć o chorobie stwardnienia rozsianego

Wikipedia i zespół Devica

Chociaż zapalenie może także dotknąć mózg, to zmiany są inne niż w przypadku stwardnienia rozsianego (SM) pod względem struktury i rozmieszczenia. W Zespole Devica zmiany charakteryzują się złogami immunoglobulin G i M razem z produktami aktywacji dopełniacza wokół pogrubionych, hialinowanych naczyń krwionośnych. Rozmieszczenie tych złogów przypomina rozmieszczenie białka akwaporyny 4 w zdrowych tkankach. Białko to tworzy kanały do transportu wody przez powierzchnię astrocytów budujących barierę krew-mózg. W przeciwieństwie do SM, w Zespole Devica zmiany charakteryzują się ubytkiem akwaporyny 4 bez względu na stopień demielinizacji, martwicy tkanek czy miejsca występowania zmian. W SM ubytek akwaporyny 4 w zmianach zależy od stopnia demielinizacji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica


Stwardnienie rozsiane ? przyczyny

W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej pojawia się przypadków zachorowań na stwardnienie rozsiane, zwane potocznie jako SM. Jest to choroba podstępna, która nie daje zawsze takich samych objawów. W związku z olbrzymią różnorodnością co do występujących przy tym schorzeniu objawów konieczna jest szybka interwencja lekarska i szereg skomplikowanych badań. Jak do tej pory nie wiadomo jednak, co jest przyczyną tej choroby.

Warto zauważyć, że stwardnienie rozsiane występuje w wielu różnych postaciach ? czasem są to bardzo agresywne i nagłe ataki, a czasem występują one sporadycznie. W każdym z tych przypadków konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego leczenia, aby zahamować rozwój tej nieprzyjemnej choroby.


Rzadkie choroby przewlekłe

Istnieje wiele różnych chorób rzadkich. Trzeba przyznać, że chociaż występują one nieraz niezwykle rzadko, potrafią być szczególnie dokuczliwe na cierpiących z ich powodu pacjentów. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że w przypadku wielu schorzeń przewlekłych i rzadko występujących nie tak łatwo jest zdiagnozować konkretny rodzaj choroby.

Choroby takie, jak choroba Devica to dość sporadycznie występujące przypadki i dlatego też wiedza na ten temat jest bardzo ogólnikowa, także wśród niektórych lekarzy. Co więcej, w przypadku wielu rzadkich schorzeń występują problemy z leczeniem pacjenta, ponieważ wiele chorób tego typu nie zostało jeszcze dokładnie zbadanych i nie wynaleziono jeszcze najlepszych lekarstw dla takich pacjentów.