Kilka faktów i informacji o geodezji

dwoma punktami dostatecznie bliskimi1. Równoważnie geodezyjne definiuje się jako krzywe o zerowej krzywiznie geodezyjnej. Dla przestrzeni euklidesowej geodezyjne są zwykłymi prostymi. ... W ogólnym przypadku rozmaitości ri

Kilka faktów i informacji o geodezji

W skrócie o linii geodezyjnej w Wikipedii

Linia geodezyjna (krótko nazywana geodezyjną) ? krzywa w przestrzeni metrycznej (ściślej: w G-przestrzeni), stanowiąca najkrótszą drogę pomiędzy dwoma punktami dostatecznie bliskimi1. Równoważnie geodezyjne definiuje się jako krzywe o zerowej krzywiznie geodezyjnej. Dla przestrzeni euklidesowej geodezyjne są zwykłymi prostymi.

...

W ogólnym przypadku rozmaitości riemannowskich własności geometryczne mogące zmieniać się nawet przy niewielkim przemieszczeniu z jednego punktu do innego. Linia geodezyjna jest zdefiniowana jako krzywa dla której krzywizna geodezyjna w każdym jej punkcie jest równa zeru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_geodezyjna


Geodezyjny szczegół sytuacyjny

Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy ? w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę geodezyjną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczegół_sytuacyjny


Wyznaczanie miejsca budowy nowego domu przez geodetę

Podczas budowy nowego domu wykonywane są różne usługi geodezyjne. Dobrze wykształceni geodeci uczestniczą najpierw w tworzeniu planu budowy nowego domu. Do ich zadań należy wówczas samo wyznaczenie miejsca na wybicie fundamentów nowego domu. Wydają oni także zgodę na taki, a nie inny kształt ostatecznego planu budowy domu.

Co jakiś czas sprawdzają również czy stawiany dom nie odbiega od zatwierdzonych przez nich planów. Jeżeli tak się stanie, to trzeba liczyć się z tym, że nie będzie można kontynuować budowy domu. Dlatego pomoc geodety na każdym etapie budowy domu można uznać za nieocenioną i zawsze jest ona dzięki temu dobrze opłacana co sprawia, że geodeci nie mogą narzekać na wysokość swoich zarobków.