Poradnik - pompy paliwa

st elementem pojazdu kontaktującym się z podłożem, zapewnia przenoszenie ciężaru pojazdu, sił napędu, hamowania i skrętu, a także podstawową amortyzację w czasie jazdy.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opona_pneumatycznaDrobno

Poradnik - pompy paliwa

Jest elementem pojazdu

Opona pneumatyczna ? zewnętrzna część koła o przekroju otwartym, nakładana na felgę lub obręcz i wypełniana powietrzem (lub innym gazem) pod ciśnieniem. Jest elementem pojazdu kontaktującym się z podłożem, zapewnia przenoszenie ciężaru pojazdu, sił napędu, hamowania i skrętu, a także podstawową amortyzację w czasie jazdy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opona_pneumatyczna


Drobnostki samochodowe kupowane w sklepach motoryzacyjnych

Robienie szybkich zakupów motoryzacyjnych jest bardzo częste wśród właścicieli samochodów. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że bardzo często są oni osobami zapracowanymi i nie mogącymi pozwolić sobie na dłuższe pobyty w sklepie w czasie postojów. Z myślą o takich osobach prowadzone są takie sklepy motoryzacyjne, w których można kupić praktycznie wszystkie samochodowe akcesoria. Niewielkie zakupy motoryzacyjne mogą zostać przeprowadzone bardzo szybko, a podczas ich robienia można zaopatrzyć się w przeróżne drobnostki samochodowe. Poza tym w sklepach motoryzacyjnych można kupować tanie części samochodowe. Takie części samochodowe będą mogły być wykorzystywane podczas przeprowadzania samodzielnych napraw samochodów.


Podstawowy układ hamulcowy

Hydrauliczny układ hamulcowy

Podstawowy układ hamulcowy w samochodzie osobowym najczęściej działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Kierowca naciskając pedał hamulca tłoczy płyn nieściśliwy w układzie hydraulicznym do tłoków znajdujących się w cylindrach hamulców kół. Tłoki w hamulcach kół przednich mają większą powierzchnię niż tłoki w tylnych hamulcach. Dzięki temu siła hamowania kół przednich jest większa niż tylnych. Największą zaletą hydraulicznego układu hamulcowego jest to, że siła hamowania jest rozkładana równo na koło prawe i lewe, czego nie zapewniały stosowane wcześniej układy cięgieł. Hamulec hydrauliczny jest najczęściej wspomagany układem zasilanym podciśnieniem z układu dolotowego silnika (w silnikach benzynowych) bądź z pompy podciśnienia (w silnikach diesla). W przypadku zatrzymania się silnika wspomaganie przestaje działać. Przy niedziałającym wspomaganiu w samochodzie osobowym kierowca najczęściej nadal jest w stanie hamować hamulcem podstawowym. Wymaga to większej siły, ale jest możliwe.

W układzie hydraulicznym stosuje się zwykle dwa obwody hamulcowe. W razie awarii jednego z nich (np. wskutek przerwania przewodu hamulcowego ) drugi ma umożliwić awaryjne wyhamowanie pojazdu. Najczęściej jeden obwód hamuje kołem przednim prawym i tylnym lewym, a drugi pozostałymi dwoma kołami.

Często w prostych układach (bez ABS czy systemów kontroli trakcji) stosuje się korektor siły hamowania zmniejszający siłę hamowania kół tylnych, gdy nacisk na koła tylne zmniejsza się.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_hamulcowy_samochodu